Независимо дали използвате Freightlink често или може би само няколко пъти в годината, освен ако не се движите през Eurotunnel, вероятно сте на ферибот.
Чудили ли сте се някога как плават фериботите? Тези мощни конструкции, изработени от желязо и стомана, не би трябвало да плават по водата, нали?
Нека да разгледаме някои базови неща, така че да можете да впечатлите приятелите си шпфьори, когато сте седнали с кафе на следващата ви пресечка в Доувър-Кале ...
Да потъне или да плава?
Когато даден обект потъва или плува върху вода се нарича "изместване". Изместването е, когато даден обект "измести" или отстрани водата. Помислете за пълна чаша вода. Ако пуснете кубче за лед в чашата, ще се разлее вода. Количеството вода, което се разлива, ще бъде равно на количеството пространство, което кубчето за лед поема. Ако влезете във ваната, когато тя е прекалено пълна, водата отива навсякъде. Но тази вода ще бъде същата като пространството, което заемате, когато влезете в банята.
Плавателността
Корабите са предназначени да изместят колкото е възможно повече вода. Те са склонни да бъдат наистина широки, особено товарни кораби, тъй като те трябва да могат да поемат по-голяма тежест. Плаваемостта се отнася до това, доколко нещо плува или потъва. Ако нещо е в състояние да плава, тогава то се класифицира като плаващ обект.
Въпреки че фериботите са наистина големи, те също са кухи и не толкова тежки, колкото си мислите. Златното правило е, че нещо ще потъне, ако е по-тежко от водата, която премести. Следователно, боулинг топката ще потъне, но футболната топка ще плава. В случая с ферибота, гравитацията натиска върху лодката, но плаваемостта й помага да остане на повърхността, тъй като не е толкова тежка, колкото пространството, което заема.
Вече имате някакви основни знания със съдействието на Freightlink. За да видите как плаваемостта работи в реалния живот, резервирайте следващото си фериботно пътуване днес.